1. præmie m. CK = 1. præmie + Champion kvalificeret (regler før 1.1.2008 + efter 1.1.2012)
VG/SG (very good/sehr gut) = 1. præmie
G (good, gut) = 2. præmie
Excl./V (Excellent/Verzüglich) = den gamle 1. præmie m. CK
Pr. 1.1.2011 Excl. = Excellent + CK= Champion Kvalificeret. VG=very good=2. præmie
Cert/CAC = er det der skal opnåes for at blive Champion (i DK i alt 3 og i Tyskland i alt 5).
Kun for babyer og hvalpe (alder max. 9 måneder): L=lovende, SL/VV=særdeles lovende/vielversprechend
Skuer: der gives ikke CK & skuer er IKKE en rigtig udstilling, men en slags udvidet ringtræning

BIR = bedst i racen
BIM = bedst i modsat køn
CAC = cert

2012.09 (57)
Status for udstillingsåret 2012/2013 1 officiel udstilling i Danmark i åben Klasse som Excl.4 m. CK
Dato: Sted & dommer: Arrangør: Klasse & placering:
01.09.2012 Sorø, DK – Dommer: Wilfred Paper, DE RRK Åben Klasse:  Excl. 4 m. CK + udtaget i konkurrencen om bedste hoved
Status for udstillingsåret 2011/2012 1 officiel udstilling i Danmark i åben Klasse med excl.
Dato: Sted & dommer: Arrangør: Klasse & placering:
13.08.2011 Blåhøj, DK – Dommer: Jos De Cuyper, B RRK Åben Klasse: Excl.3
Status for udstillingsåret 2010/2011 3 officielle udstillinger i Danmark (2 i Åben Klasse (alle med VG)
Dato: Sted & dommer: Arrangør: Klasse & placering:
16.10.2010 St.Merløse, DK – Dommer Martin Klopsch, DE RRK Åben Klasse: VG3
26.06.2010 Sunds, DK – Dommer: J.G. woodrow, GB World Dog Club Udstilling Åben Klasse: VG
25.06.2010 Herning, DK – Dommer: Bo Skalin, S World Dog Show Åben Klasse: VG
Status for udstillingsåret 2009/2010 3 officielle udstillinger i Danmark (2 i Juniorklasse – heraf 1 som Excl. Og 1 som VG samt 1 i mellemklasse m. VG).
1 skue i mellemklasse (BIR samt skuets bedste mellemklasse-hund).
3 officielle udstillinger i Tyskland – alle i Junior Klasse (heraf 2 med V1 og Titlen TYSK JUNIOR CHAMPION og 1 med SG).
Dato: Sted & dommer: Arrangør: Klasse & placering:
09.01.2010 Hundslund, DK – Dommer: Sandra Piscedda, IT RRK Mellemklasse: VG3
13.12.2009 Næstved, DK –  Dommer: Tuula-Maija Tummelin Skue – DKK Kreds 10 Mellemklasse: Excl.1 + BIR + vinder af mellem-klassen (alle racer) i Storering
12.07.2009 Tütpatz, DE – Dommer Martin Klopsch, DE Club ELSA Junior Klasse: V1 m. Jug. CAC  – OG TYSK JUNIOR CHAMPION
11.07.2009 Tütpatz, DE – Dommer Dr. W. Peper, DE Club ELSA Junior Klasse: V1 m. Jug. CAC
14.06.2009 Vejen, DK – Dommer Trainin Zeev, IT DKK – International udstilling Junior Klasse: VG2
13.06.2009 Vejen, DK – Dommer: Kristina Prara, PL DKK – International udstilling Junior Klasse: Excl.3
06.06.2009 Neumünster, DE – Dommer: Steffi Kirschbichler, A VHD – International udstilling Junior Klasse: SG
Status for udstillingsåret 2008/2009 I Danmark – 2 officielle udstillinger i Baby Klasse (begge med SL),  3 Officielle Udstillinger i Hvalpeklasse (2 m. SL & 1 m. L), 4 skuer (alle m. SL), 5 officielle udstillinger i Junior Klasse (1 m. G + 3 m. VG) + 1 skue m. SL + BIR, i Tyskland – 1 officiel udstilling i Hvalpeklasse (VV4)  samt 2 officielle udstillinger i Junior Klasse (1 som SG2 & 1 som V1 samt Clubjugendsieger)
Dato: Sted & dommer: Arrangør: Klasse & placering:
31.05.2009 Eisenach, DE – Dommer: R. Rotner, SL Club RRCD Junior Klasse: V1 m. jug. cac + CLUBJUGENDSIEGER
30.05.2009 Eisenach, DE – Dommer: B. Møller-Hansen, DK Club RRCD Junior Klasse: SG2
21.05.2009 Stepping, DK – Dommer, Kresten Schell, DK FDA Junior Klasse: G2
17.05.2009 Herning, DK –  Dommer: Helen Filer, GB Skue – DKK Kreds 11 Junior Klasse: 1.pr, BIR
03.05.2009 Aalborg, DK – Dommer: Anita Whitmarsh, S DKK – International udstilling Junior Klasse: VG2
19.04.2009 Stouby, DK – Dommer Per Iversen, NO RRK Junior Klasse: VG4
18.04.2009 Hedensted, DK – Dommer Thomas Borkowski, PL DKK – National udstilling Junior Klasse: VG3
15.02.2009 Fredericia, DK – Dommer Mogens Slot Hansen, DK DKK – International udstilling Juniorklasse: G
31.01.2009 Castrop-Rauxel, DE – Dommer: Hans Müller, CH VDH – Festival der Rassehunde Hvalpeklasse: VV4
24.01.2009 Haverslev, DK – Dommer Leif Lehmann Jørgensen, DK Skue – DKK Kreds 7 Hvalpeklasse: SL1  + blandt skues 8 bedste hvalpe
10.01.2009 Tilst, DK  – Dommer Martin Klopsch, DE RRK Hvalpeklasse: SL2
07.12.2008 St. Merløse, DK – Dommer: Birte Scheel, DK RRK Hvalpeklasse: L
30.11.2008 Blåhøj, DK – Dommer: Fran Fricker, GB Skue – DKK Kreds 11 Hvalpeklasse: SL1 + Bedste hvalp
29.11.2008 Gjern, DK – Dommer Leif Lehmann Jørgensen, DK Skue – DKK Kreds 5 Hvalpeklasse: SL2
23.11.2008 Brørup, DK – Dommer Gunnar Nymann, DK Skue – DKK Kreds 4 Hvalpe Klasse: SL1 + Bedste hvalp
09.11.2008 Herning, DK, Dommer Hassi Assenmacher-Feyl, DE DKK – International udstilling Hvalpe Klasse: SL1 samt BIM-hvalp
24.08.2008 St. Merløse, DK, Dommer G. J. W. De Vries-Hoogland, NL RRK Baby-Klasse: SL1 + BEDSTE BABY
23.08.2008 St. Merløse, DK, Dommer Orit Nevo, Israel RRK Baby-klasse: SL2